Co jsou octomilky a jak se jich zbavit?

Deratizátor Štolfa - pro pocit bezpečí a čistoty

DDD služby levně a odborně

Znáte ten otravný pocit, kdy máte v místnosti komára, kterého nevidíte, ale slyšíte ho nepřetržitě? Octomilky jsou snad ještě horší. Jedná se o malé mušky, které se zkrátka dostanou všude. Strašákem bývá skutečnost, že samice zvládnou naklást až 30 vajíček, které se rychle vylíhnou a již 12 hodin poté, co dospějí, což většinou trvá 2 - 4 dny, jsou schopny se znovu rozmnožovat. Rychlost množení a následného vylíhnutí z vajíček je závislé na pokojové teplotě. Nejsou nebezpečné, ani vás neohrožují, připraví vás však o potraviny, které mohou být zamořeny vajíčky. Octomilky také mohou roznášet různé bakterie a plísně, jsou tak nezvanými hosty převážně do domácnosti, kde jsou malé děti.

Jaká je prevence proti octomilkám?

Někdo si myslí, že jsou octomilky pouze sezónní záležitostí, opak je pravdou. Zatímco v létě se uživí převážně venku, v zimě jich můžete mít plnou domácnost. Největší prevencí octomilek je dostatečně pečlivý úklid, octomilky tak nebudou mít žádnou návnadu. Pro octomilky jsou nejlákavější návhadou zrající ovoce nebo sladké nápoje. Nepohrdnou ani zbytky jídel, které cítí z odpadkového koše nebo květinami, ať už se jedná o řezané nebo v květináči.


Jak se octomilkám postavit? Je-li pozdě na prevenci, musíte se připravit na možný dlouhý boj, než se jich zbavíte úplně.

  • Příčina - jistě jako první krok, který v boji proti octomilkám musíte udělat, je najít příčinu jejich výskytu. Jestliže naleznete příčinu, můžete je zlikvidovat během chvilky a mít klid.

  • Vysavač - pokud máte na stole banán, který v teple dozrál a zasloužil by spíše kompost než kuchyňský stůl, přineste si raději vysavač. Banán bude nejspíše plný octomilek, při pohybu se rozlétají na všechny strany a budete mít práci navíc, vysavačem se jich můžete zbavit najednou.

  • Past - často kladené bývají také pasti, mezi nejčastější patří sladká šťáva nebo víno, které nalijete do připravené sklenice a přetáhnete potravinovou fólií, následně uděláte malé dírky, kterými se octomilky dostanou dovnitř.

  • Nakoupené chemie - existují také postřiky a různé chemické pasti, které můžete zakoupit ve vybraných obchodech. Ve vnitřních prostorách buďte s použitím těchto prostředků opatrní.

  • Masožravé rostliny - přírodní, a také okrasnou variantou bývají masožravé rostliny, které vám usnadní práci i s komáry a navíc krásně vypadají uvnitř vašeho interiéru.

  • Větrání - samotné větrání octomilky nezahubí, ale pomůže s jejich likvidací, neboť nemají rády průvan, časté větrání vás tak nechá alespoň v klidu vypít celý čaj, aniž byste ho měli plný nezvaných hostů.

  • Koření - krásná vůně koření, obzvláště hřebíčku a bobkového listu je příjemnou směsí do domácnosti, ale zároveň také velice aromatickou, která odpuzuje hmyz, připravit si tak můžete pytlíčky koření a rozmístit po místnosti. Výhodou bývá, že je můžete snadno schovat i do koše s ovocem.


Jinak řečeno:

1. Identifikujte zdroj a místa, kde se octomilky vyskytují. Mohou to být například kuchyňské odpadky nebo vlhké prostředí.

2. Uklízejte pravidelně a udržujte čistotu v místech, kde se octomilky objevují.

3. V okolí míst, kde se octomilky objevují, můžete použít přírodní repelenty, například octovou vodu nebo vodní roztok na bázi oleje z máty peprné. Postříkejte či otřete tato místa těmito repelenty.

4. Zachytávejte octomilky pomocí lepivých pastí. Tyto pasti jsou k dostání ve specializovaných obchodech. Umístěte je na místa, kde se octomilky nejčastěji vyskytují.

5. Pokud se octomilky neustále objevují nebo se jich nedokážete zbavit, měli byste zvážit kontakt se specialistou na hubení škůdců, který vám poskytne profesionální pomoc.

Octomilka
Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka

Chcete se octomilek zbavit a netroufáte si na to sami? Oslovte profesionálního deratizátora.

Potřebujete pomoc?

Odbornost a profesionalita

Jsme členy Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace ČR a Evropské konfederace CEPA. Poradíme vám, ať už řešíte jakýkoliv problém v DDD. Volejte 24/7 Používáme přípravky v souladu s platnou legislativou a schválené dle nařízení ES.

Deratizace, dezinfekce, dezinsekce odborně se zárukou a za příznivé ceny v Brně a okolí

Deratizace

je postup, který se používá k omezení populace hlodavců, zabránění jejich šíření a poškozování majetku a zdraví obyvatel. Deratizace se obvykle provádí prostřednictvím aplikace jedů, pastí či jiných metod, které mají za cíl hubit nebo odstraňovat hlodavce. Deratizace je důležitá zejména ve veřejných budovách, obytných domech, obchodech, skladech, kde mohou hlodavci způsobovat problémy. Provádění deratizace by mělo být svěřeno odborníkům, kteří mají potřebné znalosti a povolení k manipulaci s jedovatými látkami. Při provádění deratizace je důležité dodržovat příslušné zákony a předpisy, a zároveň dbát na ochranu životního prostředí, zdraví lidí a domácích zvířat.

Dezinfekce

je postup, při kterém se používají chemikálie nebo fyzikální metody pro snížení množství a eliminaci mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, z povrchů, zařízení nebo prostředí. Cílem dezinfekce je ochrana lidského zdraví a prevence šíření infekčních chorob. Proces dezinfekce se často používá v medicíně, veřejných prostorech, ve stravovacích zařízeních, v domácnostech a v dalších oblastech, se zvýšenou potřebou hygieny. Existuje mnoho různých dezinfekčních prostředků a postupů, které mají různou účinnost a použití. Je důležité dodržovat správnou techniku a bezpečnostní opatření při provádění dezinfekce a to vám zajistí jen profesně vyškolený profesionál s patřiným oprávněním.

Dezinsekce

je proces, který se používá k eliminaci hmyzu, jakým jsou například komáři, mravenci, blechy, švábi nebo štěnice. Cílem je zabránit šíření hmyzích škůdců, minimalizovat riziko přenášení infekcí či poškozování majetku. Dezinsekce může zahrnovat použití chemických prostředků, jako jsou insekticidy, které se aplikují na povrchy, na kterých se hmyz pohybuje nebo hnízdí. Existují i další metody, například tepelná dezinsekce. Je nezbytné, aby dezinsekce byla prováděna s ohledem na bezpečnost a zdraví lidí v okolí, zejména pokud se jedná o použití chemických prostředků. Proto je důležité, aby dezinsekci prováděli odborně vyškolení pracovníci a aby byly dodrženy příslušné bezpečnostní předpisy a postupy.