Jak bojovat s nebezpečnou bakterií Legionellou

Deratizátor Štolfa - pro pocit bezpečí a čistoty

DDD služby levně a odborně
¨

Jak bojovat s nebezpečnou bakterií Legionellou

Legionella je bakterie, která si oblíbila vzduchotechnické a vodovodní systémy vytvořené člověkem. V přírodě se přirozeně vyskytuje v potůčcích a rybníčcích, ale zde se nenamnoží do takové koncentrace, aby byla schopná vyvolat onemocnění. Riziko tedy představují antropogenní systémy, především rozvody vody a klimatizace.

Historie

Stalo se to v roce 1976. V americké Philadelphii se tehdy sešli členové americké legie. Za několik dní vypukla epidemie dosud neznámého horečnatého onemocnění. Nakazilo se 221 osob a 34 jich zemřelo. Podle legionářů dostalo onemocnění svůj název – legionářská nemoc.

Výskyt v České republice

Výskyt Legionelly v České republice je pečlivě sledovaný Státním zdravotním ústavem. Přestože případů nákazy není ročně mnoho, má onemocnění setrvalou vzrůstající tendenci. Například v roce 2019 bylo zaznamenáno 280 případů. Rezervoár infekce v tomto případě představovaly hlavně rozvody vody v bytových domech.

Kde všude lze Legionellu nalézt

Člověk se nakazí vdechnutím infikovaného aerosolu, tedy malých kapiček vody nebo vodní páry. Právě systémy, které vodní páru generují jsou z hlediska infekce a rozšíření Legionelly nejrizikovější. V případě vypití vody s Legionellou zase tak velké riziko nákazy nehrozí. Zdrojem nemoci se mohou stát klimatizační systémy, vířivky, vodní fontány, sprchy nebo chladící věže. Před Legionellou nejsme v bezpečí nejen doma, ale i v ubytovacích a lázeňských zařízeních.

Průběh infekce

Inkubační doba onemocnění je 2 až 10 dní. Při legionářské nemoci dochází k plicním potížím. Legionella aktivně napadá plicní buňky – makrofágy. Uvnitř makrofágů se rozmnožuje, čímž dochází k jejich destrukci. Onemocnění doprovází horečka, bolest svalů, průjem a kašel. Mírnější formu onemocnění představuje Pontiacká horečka, která se svými příznaky podobá chřipce. K nemoci jsou vnímavější muži, osoby se sníženou imunitou a kuřáci. Legionářská nemoc se léčí antibiotiky.

Základem je prevence

K preventivním opatřením se počítá údržba klimatizačních systémů a důsledná kontrola rozvodů, hlavně teplé vody.

Teplota vody

Kontrola teploty vody patří k základní prevenci. Teplota studené vody by neměla přesáhnout 20 °C. Naopak, teplota teplé vody by měla přesáhnout 60 °C. To už je teplota, při které Legionella hyne. Optimální teplota pro množení Legionelly se pohybuje mezi 32 až 42 °C. Při této teplotě se bakterie intenzivně dělí.

Dobrý stav potrubí

Vodovodní systémy by měly být navrženy tak, aby se v nich nevyskytovaly slepé odbočky, kde voda neproudí. Právě stojatá voda představuje rezervoár Legionell. Potrubní systémy by měly být z odolných materiálů, aby se zamezilo jejich korozi. Právě kal spolu s řasami představuje pro Legionellu živnou půdu.

Dezinfekce vody

Pokud se již přítomnost Legionelly prokáže, je nezbytné přijmout opatření. Ta spočívají zejména v dezinfekci vody. Účinný je chlor, ozon nebo chlordioxid. Chlordioxid je zvláště účinný v boji s biofilmy, které Legionella vytváří a do nichž jiné dezinfekční prostředky neproniknou.

Legionella: Co byste měli vědět
Legionelóza


Potřebujete pomoc?

Odbornost a profesionalita

Jsme členy Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace ČR a Evropské konfederace CEPA. Poradíme vám, ať už řešíte jakýkoliv problém v DDD. Volejte 24/7 Používáme přípravky v souladu s platnou legislativou a schválené dle nařízení ES.

Deratizace, dezinfekce, dezinsekce odborně se zárukou a za příznivé ceny v Brně a okolí

Deratizace

je postup, který se používá k omezení populace hlodavců, zabránění jejich šíření a poškozování majetku a zdraví obyvatel. Deratizace se obvykle provádí prostřednictvím aplikace jedů, pastí či jiných metod, které mají za cíl hubit nebo odstraňovat hlodavce. Deratizace je důležitá zejména ve veřejných budovách, obytných domech, obchodech, skladech, kde mohou hlodavci způsobovat problémy. Provádění deratizace by mělo být svěřeno odborníkům, kteří mají potřebné znalosti a povolení k manipulaci s jedovatými látkami. Při provádění deratizace je důležité dodržovat příslušné zákony a předpisy, a zároveň dbát na ochranu životního prostředí, zdraví lidí a domácích zvířat.

Dezinfekce

je postup, při kterém se používají chemikálie nebo fyzikální metody pro snížení množství a eliminaci mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, z povrchů, zařízení nebo prostředí. Cílem dezinfekce je ochrana lidského zdraví a prevence šíření infekčních chorob. Proces dezinfekce se často používá v medicíně, veřejných prostorech, ve stravovacích zařízeních, v domácnostech a v dalších oblastech, se zvýšenou potřebou hygieny. Existuje mnoho různých dezinfekčních prostředků a postupů, které mají různou účinnost a použití. Je důležité dodržovat správnou techniku a bezpečnostní opatření při provádění dezinfekce a to vám zajistí jen profesně vyškolený profesionál s patřiným oprávněním.

Dezinsekce

je proces, který se používá k eliminaci hmyzu, jakým jsou například komáři, mravenci, blechy, švábi nebo štěnice. Cílem je zabránit šíření hmyzích škůdců, minimalizovat riziko přenášení infekcí či poškozování majetku. Dezinsekce může zahrnovat použití chemických prostředků, jako jsou insekticidy, které se aplikují na povrchy, na kterých se hmyz pohybuje nebo hnízdí. Existují i další metody, například tepelná dezinsekce. Je nezbytné, aby dezinsekce byla prováděna s ohledem na bezpečnost a zdraví lidí v okolí, zejména pokud se jedná o použití chemických prostředků. Proto je důležité, aby dezinsekci prováděli odborně vyškolení pracovníci a aby byly dodrženy příslušné bezpečnostní předpisy a postupy.