Jak na nebezpečné koliformní bakterie v pitné vodě

Deratizátor Štolfa - pro pocit bezpečí a čistoty

DDD služby levně a odborně
¨

Jak na nebezpečné koliformní bakterie v pitné vodě

Koliformní bakterie se vyskytují v zažívacím traktu teplokrevných i studenokrevných živočichů, kde se podílejí na látkové výměně a syntéze některých vitamínů. Jinde, zejména v pitné vodě, je jejich přítomnost nežádoucí.

Voda jako přirozené prostředí pro bakterie

Ve vodě se vyskytuje velké množství bakterií. Většina jich však člověku nijak neublíží. Jiné jsou však lidskému zdraví nebezpečné. Souhrnně se označují jako koliformní bakterie a nejznámější z nich je Escherichia coli. Vyskytuje se v řekách, potůčcích a rybnících. Dá se nalézt i ve tlejícím listí. Je indikátorem fekálního znečištění vody.

Projevy infekce

Koliformní bakterie způsobují střevní obtíže. Mezi typické znaky patří koliky a průjmy, které mohou být až krvavé. Dalšími projevy jsou nevolnost a zvracení. Bakterie v zažívacím traktu mají široké spektrum mechanismů jak poškodit hostitelský organismus. Tvoří toxiny a nebezpečné jsou také jejich metabolity.

Odkud se koliformní bakterie berou

Význačným zdrojem koliformních bakterií jsou splachy ze zemědělsky obdělávané půdy. Dalším zdrojem jsou nezabezpečené septiky a kanalizace. Riziko představují i špatně zabezpečené studny, kdy se do nich mohou dostat drobní živočichové nebo spadané listí.

Legislativa stanoví limity

Vyhláška č. 252/2004 Sb. stanovuje, že v pitné vodě se žádné koliformní bakterie nesmí vyskytovat. To platí pro pitnou i balenou vodu. Koliformní bakterie se kultivují na speciálním médiu, které obsahuje laktózu.

Jak odstranit koliformní bakterie z vody

Bakterie lze z vody odstranit několika způsoby. Záleží na rozsahu kontaminace. Po každém zásahu by měl následovat rozbor vody, který provede akreditovaná laboratoř.

Chemická dezinfekce

Používají se dezinfekční prostředky na bázi chloru. Studnu lze úspěšně dezinfikovat široce dostupným Savem. Ošetření vody chlorovými přípravky má svá úskalí. Pozměňují vůni a chuť vody a ve větších koncentracích jsou pro lidský organismus toxické.

Dezinfekce UV zářením

Ošetření UV lampou představuje rychlý, účinný a dostupný prostředek k eliminaci koliformních bakterií. Voda protéká pod UV lampou, a nejsou tak pozměněny její organoleptické vlastnosti. Zároveň je metoda šetrná k životnímu prostředí. Nevýhodou UV záření je fakt, že neproniká dovnitř biofilmů, které koliformní bakterie často vytvářejí.

Vodní filtry

Vodní filtry na bakterie jsou šikovným nástrojem, jak si poradit s kontaminovanou vodou. Své místo mají hlavně v případech, kdy je využívána voda z vrtané či kopané studny.

Reverzní osmóza

Reverzní osmóza je způsob zachycení mikroskopických částic pomocí speciálních filtrů. Metoda je podobná pochodům, které se odehrávají v rostlinné nebo živočišné buňce. Speciální filtrační vložka dokáže odstranit až 99 % bakterií a virů.

Nemoci z vody
Vlastnosti a význam ukazatelů rozboru vody


Potřebujete pomoc?

Odbornost a profesionalita

Jsme členy Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace ČR a Evropské konfederace CEPA. Poradíme vám, ať už řešíte jakýkoliv problém v DDD. Volejte 24/7 Používáme přípravky v souladu s platnou legislativou a schválené dle nařízení ES.

Deratizace, dezinfekce, dezinsekce odborně se zárukou a za příznivé ceny v Brně a okolí

Deratizace

je postup, který se používá k omezení populace hlodavců, zabránění jejich šíření a poškozování majetku a zdraví obyvatel. Deratizace se obvykle provádí prostřednictvím aplikace jedů, pastí či jiných metod, které mají za cíl hubit nebo odstraňovat hlodavce. Deratizace je důležitá zejména ve veřejných budovách, obytných domech, obchodech, skladech, kde mohou hlodavci způsobovat problémy. Provádění deratizace by mělo být svěřeno odborníkům, kteří mají potřebné znalosti a povolení k manipulaci s jedovatými látkami. Při provádění deratizace je důležité dodržovat příslušné zákony a předpisy, a zároveň dbát na ochranu životního prostředí, zdraví lidí a domácích zvířat.

Dezinfekce

je postup, při kterém se používají chemikálie nebo fyzikální metody pro snížení množství a eliminaci mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, z povrchů, zařízení nebo prostředí. Cílem dezinfekce je ochrana lidského zdraví a prevence šíření infekčních chorob. Proces dezinfekce se často používá v medicíně, veřejných prostorech, ve stravovacích zařízeních, v domácnostech a v dalších oblastech, se zvýšenou potřebou hygieny. Existuje mnoho různých dezinfekčních prostředků a postupů, které mají různou účinnost a použití. Je důležité dodržovat správnou techniku a bezpečnostní opatření při provádění dezinfekce a to vám zajistí jen profesně vyškolený profesionál s patřiným oprávněním.

Dezinsekce

je proces, který se používá k eliminaci hmyzu, jakým jsou například komáři, mravenci, blechy, švábi nebo štěnice. Cílem je zabránit šíření hmyzích škůdců, minimalizovat riziko přenášení infekcí či poškozování majetku. Dezinsekce může zahrnovat použití chemických prostředků, jako jsou insekticidy, které se aplikují na povrchy, na kterých se hmyz pohybuje nebo hnízdí. Existují i další metody, například tepelná dezinsekce. Je nezbytné, aby dezinsekce byla prováděna s ohledem na bezpečnost a zdraví lidí v okolí, zejména pokud se jedná o použití chemických prostředků. Proto je důležité, aby dezinsekci prováděli odborně vyškolení pracovníci a aby byly dodrženy příslušné bezpečnostní předpisy a postupy.